Women's Track

 
Women's Sorlien Invitational Results

Jan. 20, 2013

Recap

Licensed to Northeast Sports Timing Service - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/19/2013 05:22 PM
              Sorlien Memorial Invitational T&F Meet - 1/19/2013
                         LIVE RESULTS @ nestiming.com
                  Mackal Field House - Univ. of Rhode Island
                                    Results

Women 60 Meter Dash ============================================================================ 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Hannah Janeczak JR Rhode Island 7.63 7.74Q 1 2 Jennifer Christian JR Rhode Island 7.67 7.82Q 2 3 Shellyann Lindo FR Rhode Island 7.75 7.93Q 3 4 Chelsea Jubrey SR Rhode Island 7.90 7.97Q 4 5 Kayla Baldwin JR Umass Amhers 8.01 7.98Q 5 6 Ashley Palmer SO Umass Amhers 8.16 8.15q 3 6 Emma Riedel SR Umass Amhers 8.08 8.15q 5 8 Kafesha Thomas FR Hartford 8.43 8.18q 2 9 Amanda Egesi JR Stonehill 8.12 8.22 4 10 Priscilla Appiagyei SR Hartford 8.24 8.27 2 11 Nicole Dempsey FR Bryant 8.50 8.29 5 12 Merrica Modeste SO Hartford 8.19 8.31 2 13 Aika Aluc FR Hartford 8.26 8.37 4 14 Natalie Bonham SR Hartford 8.40 8.38 2 14 Tiffany Harrison SO Hartford 8.20 8.38 1 16 Christina Russo SO Stonehill 8.30 8.41 5 17 Rebecca Cheatham JR Hartford 8.42 8.49 1 18 Jocelyn Brantley SO Hartford 8.43 8.50 3 19 Amanda Dilley SR Bryant 8.23 8.53 1 20 Leanne Kent FR Stonehill 8.26 8.57 5 21 Stephanie Ravello SR CCNY 8.40 8.61 3 22 Kalima Camara FR Bryant 8.41 8.65 1 23 Leah Dawkins JR CCNY 8.32 8.70 4 24 Rylee Candon NA Unat-Salve R 9.00 X8.71 1 25 Asha Brown SO CCNY 8.45 8.82 4 26 Keshia Redhead SR Hartford 8.47 8.83 5 27 Nicole McClintock SR Hartford 8.50 8.95 4 28 Andrea Boczon FR American Int 8.25 9.00 3 29 Allison Pavao SR Bryant 8.85 9.03 2 30 Rachel Busch SO Umass Amhers 9.00 9.10 1 31 Danielle Joseph FR American Int 8.81 9.14 3 32 Samantha Makin FR Hartford 9.28 9.58 3 -- Jocelyn Davies FR Bryant 9.44 DNS 4 -- Kimberly Steiner SR American Int 9.08 DNS 2

Women 60 Meter Dash ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Hannah Janeczak JR Rhode Island 7.74 7.64 10 2 Jennifer Christian JR Rhode Island 7.82 7.82 8 3 Shellyann Lindo FR Rhode Island 7.93 7.88 6 4 Kayla Baldwin JR Umass Amhers 7.98 8.01 5 5 Chelsea Jubrey SR Rhode Island 7.97 8.02 4 6 Emma Riedel SR Umass Amhers 8.15 8.03 3 7 Kafesha Thomas FR Hartford 8.18 8.16 2 8 Ashley Palmer SO Umass Amhers 8.15 J8.16 1 Delta +0.005

Women 200 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Hannah Janeczak JR Rhode Island 24.18 25.51 1 10 2 Kalyn Sheehan SR Rhode Island 24.85 25.84 1 8 3 Starr Nathan JR American Int 26.00 10 6 4 Shellyann Lindo FR Rhode Island 24.47 26.17 1 5 5 Jennifer Christian JR Rhode Island 24.65 26.27 1 4 6 Kayla Baldwin JR Umass Amhers 25.31 26.36 1 3 7 Chelsea Jubrey SR Rhode Island 25.47 26.41 2 2 8 Rebecca Stoyle SO Umass Amhers 25.77 26.64 2 1 9 Natalie Bonham SR Hartford 28.64 26.85 9 10 Kafesha Thomas FR Hartford 27.23 26.88 5 11 Katie Polakowski JR Stonehill 27.14 27.00 5 12 Priscilla Appiagyei SR Hartford 26.79 27.02 4 13 Emma Riedel SR Umass Amhers 26.35 27.08 3 14 Tiffany Harrison SO Hartford 26.79 27.15 4 15 Tiffany Williams FR Umass Amhers 25.90 27.17 2 16 Cassandra Bennett SO American Int 26.35 27.45 2 17 Christina Lavigne JR Providence 26.42 27.48 3 18 Camille Edwards SO Umass Amhers 25.45 27.58 2 19 Lauren Basile FR Providence 27.90 27.75 7 20 Christina Russo SO Stonehill 27.60 27.80 7 21 Leandra Haynes FR CCNY 27.00 27.88 4 22 Merrica Modeste SO Hartford 27.74 27.93 7 22 Karen Lobaton FR Rhode Island 27.05 27.93 4 24 Tobiann Lascelles FR American Int 26.72 27.95 3 25 Stephanie Ravello SR CCNY 27.58 27.96 6 26 Leanne Kent FR Stonehill 26.95 28.02 4 27 Christina Chapman SR Umass Amhers 26.57 28.05 3 28 Ashleigh Marks FR Rhode Island 27.66 28.06 7 29 Meredith Daly JR Providence 27.94 28.07 8 30 Stephanie Hanson SR Hartford 29.41 28.09 10 31 Aika Aluc FR Hartford 27.40 28.10 5 32 Jasmine Bryant SO Bryant 27.40 28.12 5 33 Jocelyn Brantley SO Hartford 28.25 28.26 8 34 Meredith Willis FR Umass Amhers 26.77 28.55 3 35 Alexandra Puccia FR Umass Amhers 27.50 28.81 6 36 Danielle Joseph FR American Int 28.25 29.03 8 37 Asha Brown SO CCNY 27.50 29.09 6 38 Allison Pavao SR Bryant 28.06 29.30 8 39 Kalima Camara FR Bryant 28.26 29.38 9 40 Keshia Redhead SR Hartford 27.40 29.39 5 41 Molly Shapiro SR Providence 27.45 29.43 6 42 Jill Levcowich SO Providence 28.90 29.95 9 43 Sarah Bierly FR Umass Amhers 28.00 30.96 8 44 Maggie Fuller FR Hartford 30.51 32.46 10 -- Erin Carberry FR Stonehill 28.70 DNS 9 -- Nicole McClintock SR Hartford 28.45 DNS 9 -- Amanda Dilley SR Bryant 27.50 DNS 6 -- Lauren Hanlon SO Stonehill 27.80 DNS 7 -- Katherine Finnegan SR Umass Amhers 26.00 SCR -- Roxon Clarke FR CCNY 26.50 SCR

Women 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Lauren Burke SO Rhode Island 57.89 58.92 1 10 2 Maria Curit SO Stonehill 57.50 59.02 1 8 3 Mariah Claudio FR Rhode Island 57.00 59.16 1 6 4 Sarah Bitterman JR Umass Amhers 58.12 59.72 1 5 5 Tiffany Harrison SO Hartford 59.13 1:00.79 1 4 6 Priscilla Appiagyei SR Hartford 1:00.39 1:01.01 2 3 7 Meghan Landry SO Umass Amhers 59.14 1:01.89 2 2 8 Kelsey Dermody SO Providence 59.50 1:02.13 2 1 9 Tobiann Lascelles FR American Int 1:01.28 1:02.59 2 10 Caroline Callaghan SO Providence 1:00.80 1:02.62 2 11 Andrea Saccardo JR Umass Amhers 59.10 1:02.73 1 12 Taylor Corder FR Providence 1:01.60 1:03.62 3 13 Natalie Bonham SR Hartford 1:01.04 1:03.65 2 14 Opeyemi Osuntuyi FR Hartford 1:02.10 1:04.16 3 15 Maria Pantazelos JR Providence 1:01.50 1:04.43 3 16 Leandra Haynes FR CCNY 1:05.36 1:04.45 4 17 Rebecca Cheatham JR Hartford 1:04.17 1:05.10 4 18 Kafesha Thomas FR Hartford 1:05.54 1:06.29 4 19 Sarah Collins FR Providence 1:01.50 1:06.31 3 20 Keshia Redhead SR Hartford 1:01.89 1:06.45 3 21 Jennifer Doumas FR CCNY 1:05.89 1:07.27 4 22 Alexandria Simon FR Hartford 1:03.90 1:07.72 4 23 Nicole McClintock SR Hartford 1:03.11 1:10.02 3 24 Samantha Makin FR Hartford 1:08.07 1:14.81 4

Women 500 Meter Dash ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Jennifer Czerapowicz FR Rhode Island 1:16.00 1:18.05 10 2 Kalyn Sheehan SR Rhode Island 1:14.48 1:18.08 8 3 Jordan Gray FR Stonehill 1:17.80 1:18.37 6 4 Michelle Jenssen SR Umass Amhers 1:18.57 1:19.58 5 5 Caitlin Abelseth SO Providence 1:16.00 1:20.02 4 -- Maryssa Kozek SO Providence 1:24.00 DNS

Women 800 Meter Run =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Maria Marascia SR Umass Amhers 2:20.00 2:23.20 1 10 2 Erika Unger SR Umass Amhers 2:16.40 2:24.54 1 8 3 Juliana Galante JR Rhode Island 2:19.62 2:24.71 1 6 4 Nichole Sarkis FR Rhode Island 2:19.00 2:24.77 1 5 5 Nicolette Pelrine SO Rhode Island 2:20.52 2:25.38 1 4 6 Madeline Byrnes FR Rhode Island 2:23.00 2:25.52 2 3 7 Carly Zinner FR Umass Amhers 2:16.77 2:25.59 1 2 8 Emily Zaccardi SR Rhode Island 2:25.00 2:25.84 2 1 9 Katie Powers SO Umass Amhers 2:16.70 2:26.75 1 10 Rebecca Wright SR Rhode Island 2:25.00 2:29.14 2 11 Alexandra Carbonell FR Rhode Island 2:25.00 2:31.67 2 12 Allison Davis FR Rhode Island 2:25.00 2:31.97 2 13 Ashley Toland FR Rhode Island 2:34.00 2:32.70 2 14 Kristen Hayes FR Bryant 2:30.00 2:34.65 2 15 Sara Murphy JR Umass Amhers 2:22.13 2:34.79 1 16 Haley Rice SO Hartford 2:22.22 2:41.06 2 17 Ali Dziubek SO Hartford 2:30.00 2:45.10 2 -- Brooke Tomasetti SO Bryant 2:18.03 DNS 1 -- Devyn Pryor SO Providence 2:14.50 SCR

Women 1000 Meter Run =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Jackie McCarthy JR Providence 2:55.93 3:01.50 1 10 2 Samantha Crisafulli SO Hartford 3:07.00 3:03.56 1 8 3 Molly McCann JR Providence 3:02.00 3:04.05 1 6 4 Caile Kohlbrenner SO Providence 2:59.00 3:04.46 1 5 5 Elizabeth DeVivo JR Providence 2:59.57 3:04.76 1 4 6 Elizabeth LaRegina JR Stonehill 3:04.70 3:05.41 1 3 7 Kara Walsh SO Bryant 3:05.00 3:05.61 1 2 8 Aleixa Diaz FR Hartford 3:08.00 3:10.51 1 1 9 Jennifer Flores JR Hartford 3:09.00 3:11.43 2 10 Claudia Fernandez SR American Int 3:12.00 3:11.90 2 11 Rachel Hilliard SO Umass Amhers 3:02.24 3:12.79 1 12 Melissa Ulcena JR Stonehill 3:09.90 3:12.86 2 13 Katrina Martyn JR Umass Amhers 3:10.00 3:16.82 2 14 Molly McMahon FR Umass Amhers 3:12.00 3:18.94 2 15 Brittany Sarza FR Bryant 3:22.00 3:19.96 2 16 Katherine Dustin SO Bryant 3:23.00 3:21.51 2 17 Abi Alegi JR Providence 3:12.00 3:27.31 2 18 Maria Blanc-Zoco FR Bryant 3:24.00 3:34.09 2

Women 1 Mile Run =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== -- Paige Ethier FR Unat-Rhode I 5:10.00 X5:12.21 1 -- Danielle Renzi Unattached 5:20.00 X5:30.54 2 1 Emily Sisson JR Providence 4:38.91 4:46.85 1 10 2 Lauren Mullins FR Providence 4:58.00 5:06.75 1 8 3 Annmarie Tuxbury FR Bryant 5:00.00 5:10.56 1 6 4 Katelyn Sischo FR Providence 4:58.00 5:12.90 1 5 5 Martha Reynolds JR Bryant 5:05.00 5:13.95 1 4 6 Rachel Hilliard SO Umass Amhers 5:08.00 5:15.05 1 3 7 Lauren Columbare SO Rhode Island 5:15.00 5:15.91 1 2 8 Megan Barry JR Hartford 5:14.08 5:16.78 1 1 9 Niamh Ryan SR Rhode Island 5:15.00 5:17.27 1 10 Alexandra Stasiuk SO American Int 5:20.00 5:25.56 2 11 Lanie Jowett FR Rhode Island 5:15.00 5:25.70 1 12 Katrina Martyn JR Umass Amhers 5:18.00 5:26.03 2 13 Molly McMahon FR Umass Amhers 5:18.00 5:28.28 2 14 Sarah Wilson SO Stonehill 5:22.80 5:29.95 2 15 Kristen Veit SR Stonehill 5:19.50 5:32.15 2 16 Erin Svensen FR Bryant 5:25.00 5:33.39 2 17 Molly Hellman FR Stonehill 5:25.40 5:41.82 2 18 Kathleen Powell FR Providence 5:12.00 5:42.28 1 19 Megan Robertson SR Bryant 5:25.00 5:46.85 2 20 Staci Rezendes FR Bryant 5:20.00 5:52.76 2 21 Catherine Carey JR Hartford 5:30.00 5:55.78 2 22 Anna Dumais FR Providence 5:35.00 5:55.97 2 -- Zulena Saravia FR CCNY 5:39.79 SCR -- Sarah Salazar FR CCNY 6:07.39 SCR

Women 3000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Shelby Greany SR Providence 9:35.00 9:55.00 10 2 Chelsea Bishop JR Stonehill 10:25.40 10:40.95 8 3 Cassandra Olson JR Rhode Island 10:27.84 10:43.98 6 4 Sara Buckley FR Hartford 10:29.85 10:46.27 5 5 Joyce Kipchumba SO American Int 10:44.29 10:52.48 4 6 Alexandra Purdue-Smithe JR Umass Amhers 10:35.00 10:58.31 3 7 Hannah White SO Umass Amhers 10:46.78 11:01.65 2 8 Emily Regan JR Stonehill 10:35.70 11:02.24 1 9 Megan Cummings SO Umass Amhers 10:55.00 11:10.27 10 Brittany Venturo SO Stonehill 10:44.50 11:14.42 11 Lauren Lapierre NA Unat-Rhode I X11:41.32 12 Corinne Bonder FR Umass Amhers 10:35.00 12:09.42 -- Sarah Salazar FR CCNY 12:04.98 SCR -- Kristen Veit SR Stonehill 10:32.60 SCR -- Caroline McBride SR Stonehill 10:27.40 SCR

Women 60 Meter Hurdles ============================================================================ 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Kalyn Sheehan SR Rhode Island 8.75 8.91Q 1 2 Emily Renna SO Rhode Island 9.02 9.01Q 3 3 Cassandra Bennett SO American Int 8.97 9.27Q 2 4 Katie Polakowski JR Stonehill 9.28 9.35q 1 5 Jennifer Czerapowicz FR Rhode Island 9.24 9.44q 1 6 Ashleigh Marks FR Rhode Island 9.46 9.51q 1 6 Meghan Patrolia FR Umass Amhers 9.50 9.51q 1 8 Opeyemi Osuntuyi FR Hartford 9.59 9.53q 2 9 Shellyann Lindo FR Rhode Island 9.30 9.57 2 10 Jeana Esernio FR Stonehill 9.32 9.60 3 11 Karen Lobaton FR Rhode Island 9.17 9.65 2 12 Ramatulai Bah JR CCNY 9.55 9.66 3 13 Lauren Hanlon SO Stonehill 9.51 9.76 2 14 Jennifer Bell SR Providence 9.00 9.77 3 15 Meredith Willis FR Umass Amhers 9.85 10.06 1 16 Jasmine Bryant SO Bryant 9.41 10.31 2 17 Christina Chapman SR Umass Amhers 9.55 10.33 3 18 Kelsey Crawford FR Umass Amhers 9.89 10.35 1 19 Erin Carberry FR Stonehill 10.10 10.53 2 20 Stephanie Hanson SR Hartford 10.18 10.78 3 -- Alexandria Simon FR Hartford 10.31 DNS 3 -- Keiko Hector FR Rhode Island 9.33 DNS 3

Women 60 Meter Hurdles ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Kalyn Sheehan SR Rhode Island 8.91 8.72 10 2 Emily Renna SO Rhode Island 9.01 9.02 8 3 Cassandra Bennett SO American Int 9.27 9.09 6 4 Jennifer Czerapowicz FR Rhode Island 9.44 9.31 5 5 Meghan Patrolia FR Umass Amhers 9.51 9.40 4 6 Katie Polakowski JR Stonehill 9.35 9.46 3 7 Ashleigh Marks FR Rhode Island 9.51 9.57 2 8 Opeyemi Osuntuyi FR Hartford 9.53 9.61 1

Women 4x400 Meter Relay =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Stonehill 'A' 3:59.00 3:59.49 1 10 1) Jordan Gray FR 2) Jeana Esernio FR 3) Katie Polakowski JR 4) Maria Curit SO 2 Rhode Island 'A' 3:48.00 4:00.49 1 8 1) Jennifer Czerapowicz FR 2) Mariah Claudio FR 3) Lauren Burke SO 4) Hannah Janeczak JR 3 Umass Amherst 'A' 3:55.00 4:07.20 1 6 1) Tiffany Williams FR 2) Andrea Saccardo JR 3) Maria Marascia SR 4) Meghan Landry SO 4 Umass Amherst 'C' 3:59.15 x4:09.61 1 1) Erika Unger SR 2) Katie Powers SO 3) Sarah Bitterman JR 4) Carly Zinner FR 5) Meredith Willis FR 6) 5 Rhode Island 'B' 3:56.00 x4:12.43 1 1) Keiko Hector FR 2) Juliana Galante JR 3) Nichole Sarkis FR 4) Chelsea Jubrey SR 5) Jennifer Christian JR 6) 6 Providence 'A' 4:00.31 4:15.02 2 5 1) Caitlin Abelseth SO 2) Kelsey Dermody SO 3) Caroline Callaghan SO 4) Molly Shapiro SR 5) Sarah Collins FR 6) Meredith Daly JR 7 Stonehill 'B' 4:09.00 x4:15.82 2 1) Lauren Hanlon SO 2) Leanne Kent FR 3) Melissa Ulcena JR 4) Erin Carberry FR 8 Umass Amherst 'B' 3:59.00 x4:17.61 1 1) Katherine Finnegan SR 2) Camille Edwards SO 3) Michelle Jenssen SR 4) Rebecca Stoyle SO 5) Christina Chapman SR 6) Sara Murphy JR 9 Rhode Island 'C' 4:12.00 x4:18.43 2 1) Rebecca Wright SR 2) Allison Davis FR 3) Alexandra Carbonell FR 4) Ashley Toland FR 10 Ccny 'A' 4:35.15 4:35.75 2 4 1) Jennifer Doumas FR 2) Leandra Haynes FR 3) Stephanie Ravello SR 4) Mariel Reyes JR 5) Danniella Bonnick-Carter FR 6) Roxon Clarke FR 7) Asha Brown SO 8) -- Hartford 'A' 4:06.00 DNS 2 1) Rebecca Cheatham JR 2) Samantha Makin FR 3) Nicole McClintock SR 4) Alexandria Simon FR

Women 4x800 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Rhode Island 'A' 9:20.00 9:46.09 10 1) Niamh Ryan SR 2) Nicolette Pelrine SO 3) Madeline Byrnes FR 4) Lauren Columbare SO 2 Stonehill 'A' 9:36.40 10:00.81 8 1) Elizabeth LaRegina JR 2) Melissa Ulcena JR 3) Kristen Veit SR 4) Sarah Wilson SO 5) Molly Hellman FR 6) 3 Hartford 'A' 9:50.00 10:04.85 6 1) Aleixa Diaz FR 2) Samantha Crisafulli SO 3) Jennifer Flores JR 4) Megan Barry JR -- Ccny 'A' 12:25.94 DNS 1) Ramatulai Bah JR 2) Zulena Saravia FR 3) Sarah Salazar FR 4) Mariel Reyes JR

Women High Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== -- Rylee Candon NA Unat-Salve R 1.48m X1.45m 4-09.00 1.40 1.45 1.50 O XXO XXX 1 Rebecca Banker SR Umass Amhers 1.65m 1.62m 5-03.75 10 1.55 1.60 1.62 O O O 2 Shannon Meehan SR Rhode Island 1.70m 1.60m 5-03.00 8 1.55 1.60 1.62 O O X 3 Keiko Hector FR Rhode Island 1.61m 1.55m 5-01.00 5.50 1.50 1.55 1.60 XO O XXX 3 Courtney Kromko SO Umass Amhers 1.53m 1.55m 5-01.00 5.50 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 O O XO O XXX 5 Jenna Miller JR American Int 1.60m J1.55m 5-01.00 4 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 XO P XO O XXX 6 Helen Huynh FR American Int 1.42m 1.45m 4-09.00 3 1.40 1.45 1.50 O O XXX 8 Maggie Fuller FR Hartford 1.50m J1.45m 4-09.00 1 1.40 1.45 1.50 XXO XXO XXX 8 Ramatulai Bah JR CCNY 1.52m 1.40m 4-07.00 1 1.40 1.45 O XXX 8 Kelsey Crawford FR Umass Amhers 1.46m 1.40m 4-07.00 1 1.40 1.45 O XXX -- Jocelyn Davies FR Bryant 1.50m NH 1.40 XXX -- Jeana Esernio FR Stonehill 1.54m DNS -- Janel Conley FR Rhode Island 1.60m DNS

Women Pole Vault ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== -- Ann Kelly NA Unat-Rhode I 2.89m X3.00m 9-10.00 2.70 2.85 3.00 3.15 O O O XXX 1 Kaylan Pickford JR Rhode Island 3.82m 3.60m 11-09.75 10 3.30 3.45 3.60 3.75 O XO XXO XXX 2 Rachel Busch SO Umass Amhers 3.15m 3.15m 10-04.00 8 2.85 3.00 3.15 3.30 XO O XO XXX 3 Lexi-Taylor Harrington SR Rhode Island 3.45m J3.15m 10-04.00 6 3.00 3.15 3.30 O XXO XXX 4 Meaghan Olin JR Stonehill 2.95m 3.00m 9-10.00 5 2.70 2.85 3.00 3.15 O O O XXX 6 Sarah Bierly FR Umass Amhers 3.05m J3.00m 9-10.00 3.50 2.70 2.85 3.00 3.15 O XO O XXX 6 Karleigh Manfredi FR Rhode Island 3.45m 2.85m 9-04.25 3.50 2.85 3.00 O XXX -- Andrea Boczon FR American Int 2.75m NH 2.55 XXX -- Kimberly Steiner SR American Int 2.75m NH 2.55 XXX

Women Long Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== -- Kim Ezeama NA Unat-Rhode I 5.32m X5.17m 16-11.50 5.17m 4.96m 4.56m 4.89m 5.15m 4.87m -- Rylee Candon NA Unat-Salve R 4.88m X4.40m 14-05.25 FOUL 4.40m 4.38m 1 Jennifer Czerapowicz FR Rhode Island 5.37m 5.52m 18-01.50 10 5.37m FOUL 5.52m FOUL 5.31m 5.02m 2 Camille Edwards SO Umass Amhers 5.36m 5.45m 17-10.75 8 5.12m 5.18m FOUL 5.45m FOUL FOUL 3 Ashley Palmer SO Umass Amhers 5.47m 5.35m 17-06.75 6 5.16m 5.27m 5.22m 4.14m 5.35m 5.18m 4 Kalyn Sheehan SR Rhode Island 5.54m 5.33m 17-06.00 5 5.11m 5.33m 5.30m 5.26m 5.32m 5.21m 5 Courtney Kromko SO Umass Amhers 5.28m 5.32m 17-05.50 4 FOUL 5.25m FOUL 5.25m 5.32m 5.10m 6 Rebecca Banker SR Umass Amhers 5.54m 5.15m 16-10.75 3 5.05m 4.90m 4.64m 4.90m 4.93m 5.15m 7 Keiko Hector FR Rhode Island 5.44m 5.06m 16-07.25 2 5.04m 4.93m FOUL 4.96m 5.06m FOUL 8 Angelina Comei JR Stonehill 5.10m 4.92m 16-01.75 1 4.48m FOUL 4.92m FOUL 4.27m PASS 9 Meghan Patrolia FR Umass Amhers 5.20m 4.83m 15-10.25 FOUL FOUL 4.83m 10 Tiffany Williams FR Umass Amhers 4.92m 4.82m 15-09.75 4.56m 4.51m 4.82m 11 Kelsey Crawford FR Umass Amhers 4.39m 4.78m 15-08.25 4.61m 4.78m 4.44m 12 Ramatulai Bah JR CCNY 4.59m 4.69m 15-04.75 4.69m 4.22m 3.81m 13 Leah Dawkins JR CCNY 5.12m 4.62m 15-02.00 4.62m 4.61m 3.99m 14 Stephanie Fitzgerald FR Stonehill 4.95m 4.61m 15-01.50 FOUL FOUL 4.61m 15 Danniella Bonnick-Carter FR CCNY 4.45m 4.55m 14-11.25 4.55m 4.31m 4.47m 15 Emily Renna SO Rhode Island 5.00m 4.55m 14-11.25 FOUL FOUL 4.55m 17 Janel Conley FR Rhode Island 5.10m 4.45m 14-07.25 FOUL FOUL 4.45m 18 Amanda Dilley SR Bryant 4.60m 4.30m 14-01.25 4.16m 4.19m 4.30m 19 Caroline Warren SR Rhode Island 4.96m 4.26m 13-11.75 FOUL 4.26m 4.16m -- Starr Nathan JR American Int 5.58m FOUL FOUL FOUL FOUL -- Katherine Finnegan SR Umass Amhers 5.58m DNS -- Michelle Savoie FR Rhode Island DNS

Women Triple Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Rebecca Stoyle SO Umass Amhers 11.90m 11.75m 38-06.75 10 11.44m 11.65m 11.74m 11.75m 11.72m 11.72m 2 Ashley Palmer SO Umass Amhers 11.20m 11.13m 36-06.25 8 11.10m 11.13m PASS PASS PASS PASS 3 Kim Ezeama NA Unat-Rhode I 11.70m X11.10m 36-05.00 10.82m FOUL FOUL 11.10m 10.92m 10.90m 4 Courtney Kromko SO Umass Amhers 11.02m 11.05m 36-03.00 6 FOUL 10.80m FOUL 11.00m 11.05m FOUL 5 Danniella Bonnick-Carter FR CCNY 10.39m 10.51m 34-05.75 5 10.23m 10.46m 10.51m 9.74m 10.01m 10.14m 6 Emily Renna SO Rhode Island 10.92m 10.33m 33-10.75 4 10.10m 10.18m 10.33m 10.04m FOUL FOUL 7 Angelina Comei JR Stonehill 10.80m 10.30m 33-09.50 3 10.30m 10.16m 10.18m 9.79m PASS 9.97m 8 Stephanie Fitzgerald FR Stonehill 9.90m 10.10m 33-01.75 2 9.57m 10.09m FOUL 9.76m 9.92m 10.10m 9 Jasmine Bryant SO Bryant 10.84m J10.10m 33-01.75 1 10.10m 9.98m PASS 9.47m 9.77m 9.65m 10 Ramatulai Bah JR CCNY 10.32m 9.71m 31-10.25 FOUL 9.71m 9.53m 11 Leah Dawkins JR CCNY 10.82m 9.69m 31-09.50 FOUL FOUL 9.69m 12 Shakeema Mckie SO CCNY 9.90m 9.30m 30-06.25 9.15m 9.26m 9.30m

Women Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Nalis Mbianda SR Umass Amhers 14.18m 13.41m 44-00.00 10 12.85m 12.67m 13.41m 12.56m 13.24m 13.16m 2 Genevieve Rybicki NA Unat-Rhode I 13.96m X13.26m 43-06.00 12.74m FOUL 12.51m 12.51m 12.63m 13.26m 3 Rachelle Bourque SR Umass Amhers 13.36m 12.62m 41-05.00 8 12.37m 12.32m 12.35m 12.62m 12.14m 12.54m 4 Kelly McCabe JR Rhode Island 12.85m 12.47m 40-11.00 6 11.46m 11.72m 12.47m 11.12m 12.16m FOUL 5 Sanya Foster SR American Int 13.88m 12.09m 39-08.00 5 11.90m 12.09m FOUL FOUL FOUL FOUL 6 Kaylee DeVincent SR Umass Amhers 12.43m 12.05m 39-06.50 4 12.05m 11.92m 11.96m FOUL FOUL 10.60m 7 Emily Moorehead SR Rhode Island 11.76m 10.73m 35-02.50 3 9.17m 10.29m 10.73m FOUL 10.54m 10.29m 8 Adrienne Thornton FR Stonehill 11.60m J10.73m 35-02.50 2 FOUL 10.73m FOUL 10.17m FOUL FOUL 9 Jessica Davis JR American Int 10.54m 10.64m 34-11.00 1 10.64m 9.57m 10.55m 9.81m 10.01m 9.94m 10 Ramatulai Bah JR CCNY 11.07m 10.52m 34-06.25 9.77m 10.52m 10.24m 11 Kalyn Sheehan SR Rhode Island 10.29m 9.97m 32-08.50 9.43m 9.97m 9.39m 12 Kelsey Crawford FR Umass Amhers 11.72m J9.97m 32-08.50 9.97m 9.22m 8.42m 13 Aysha Moreino NA Unat-Rhode I X9.85m 32-03.75 9.63m FOUL 9.85m 14 Trisha Pierson FR Stonehill 10.10m 9.79m 32-01.50 9.67m 9.79m 9.67m 15 Shantel Noble JR American Int 8.85m 9.72m 31-10.75 8.71m 9.72m FOUL 16 Janel Conley FR Rhode Island 10.62m 9.55m 31-04.00 FOUL 8.85m 9.55m 17 Asha Brown SO CCNY 9.51m 9.24m 30-03.75 9.00m 9.24m 9.07m 18 Makita Ellis SO CCNY 9.53m 9.21m 30-02.75 9.21m FOUL 8.42m 19 Sarah De La Cerda FR Rhode Island 9.34m 8.96m 29-04.75 8.95m 8.87m 8.96m 20 Leah Dawkins JR CCNY 9.36m 8.89m 29-02.00 7.92m 8.87m 8.89m 21 Jennifer Czerapowicz FR Rhode Island 9.15m 8.77m 28-09.25 8.40m 8.77m 8.59m 22 Caroline Warren SR Rhode Island 9.31m 8.64m 28-04.25 8.64m 8.45m 7.95m 23 Keiko Hector FR Rhode Island 9.23m 8.61m 28-03.00 8.61m 8.51m 7.96m 24 Shakeema Mckie SO CCNY 8.59m 8.13m 26-08.25 7.24m 8.13m 6.69m -- Brittany Sarza FR Bryant DNS -- Michelle Savoie FR Rhode Island DNS -- Lauren Ganim JR Bryant 4.09m DNS

Women Weight Throw 20# ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== -- Genevieve Rybicki NA Unat-Rhode I 17.21m X16.24m 53-03.50 15.64m FOUL FOUL FOUL 16.24m FOUL -- Aysha Moreino NA Unat-Rhode I 13.33m X13.74m 45-01.00 13.74m 13.19m FOUL FOUL FOUL FOUL -- Manuela Vadis NA Unat-Rhode I 12.80m X12.79m 41-11.50 11.47m 11.95m 12.22m 11.53m 12.79m 12.09m 1 Adrienne Thornton FR Stonehill 14.70m 15.99m 52-05.50 10 14.56m 15.33m FOUL FOUL FOUL 15.99m 2 Emily Moorehead SR Rhode Island 14.91m 15.13m 49-07.75 8 14.56m 14.46m 15.13m 14.18m FOUL 14.38m 3 Grace Janes FR Rhode Island 14.55m 14.28m 46-10.25 6 14.28m 13.77m 13.42m FOUL FOUL 12.81m 4 Sanya Foster SR American Int 13.71m 13.50m 44-03.50 5 13.43m 13.50m FOUL FOUL FOUL 13.31m 5 Kaylee DeVincent SR Umass Amhers 15.24m 13.15m 43-01.75 4 12.81m FOUL FOUL 12.59m 13.15m 12.55m 6 Sarah De La Cerda FR Rhode Island 12.40m 12.93m 42-05.25 3 12.52m 12.93m 12.89m 10.96m 12.04m FOUL 7 Katelyn Kelleher JR Bryant 13.70m 12.32m 40-05.00 2 12.19m 12.32m FOUL 12.10m FOUL 12.25m 8 Samantha Puckett FR Bryant 12.31m 11.71m 38-05.00 1 FOUL 11.55m FOUL 11.53m 11.27m 11.71m 9 Asha Brown SO CCNY 11.66m 11.52m 37-09.50 FOUL 11.52m 11.31m 10 Makita Ellis SO CCNY 11.72m 10.95m 35-11.25 10.95m FOUL FOUL 11 Shakeema Mckie SO CCNY 11.10m 10.69m 35-01.00 FOUL 10.69m 10.58m 12 Jenn Tenczar FR Stonehill 9.62m 10.66m 34-11.75 10.41m 10.66m 10.59m 13 Shannon Finucane SO CCNY 9.70m 31-10.00 9.50m 9.70m 9.40m 14 Haela Booth-Howe FR Stonehill 9.52m 9.50m 31-02.00 9.50m FOUL 9.29m 15 Hannah Murphy SO Bryant 11.00m 8.81m 28-11.00 FOUL FOUL 8.81m

Women - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Rhode Island 241 2) UMass Amherst 162 3) Stonehill 70 4) Providence 68 5) American Int'l 34 6) Hartford 32 7) Bryant 16 8) CCNY 10

GET YOUR OFFICIAL
UMASS GEAR HERE

    Event Calendar

    Saturday, Apr 26
    at UNH Pre-Conference Meet 11:30 AM
    Saturday, May 3
    vs Atlantic 10 Championship 9:00 AM
    Sunday, May 4
    vs Atlantic 10 Championship 9:00 AM
    Friday, May 9
    at New England Championship 12:00 PM
    Saturday, May 10
    at New England Championship 12:00 PM
    Saturday, May 17
    at ECAC Championship All Day
    Twitter
    • Loading Tweets...
      1 second ago