Men's Track

 
Holy Cross Invitational Men's Results

Recap

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/21/2013 05:11 AM
                   Holy Cross Invitational  2013 - 4/20/2013                   
                           College of the Holy Cross                           
                           Worcester, Massachusetts                            
                                    Results                                    
 
Men 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1 Del Duca, Frank           JR Maine                  10.83      10.73   2.7  1  10   
  2 Reed, James               JR Maine                  10.84      10.88   2.7  1   8   
  3 Ryder, Quinn              JR Umass Amhers           10.77      11.02   2.7  1   6   
  4 Farnham, Patrick          SO Umass Amhers           10.96      11.05   2.7  1   5   
  5 Diggs, Ansu               SR Hartford               11.20      11.17   2.7  1   4   
  6 Walker, Kendall           FR Central Conn           11.05      11.19   2.7  1   3   
  7 Techiera, Michael         SO Holy Cross             11.61      11.24   2.2  2   2   
  8 Harris, Michael           JR Stonehill              11.19      11.32   2.7  1   1   
  9 Tran, Vuong               SO Holy Cross             11.45      11.34   2.2  2 
 10 Bigelow, Stephen          JR Umass Amhers           11.50      11.45   2.2  2 
 11 Viola, Joseph             SO Maine                  11.18      11.50   2.7  1 
 11 Thorp, Peter              FR Bryant                 12.00      11.50   2.0  3 
 13 Roper, Ralph              JR Hartford               11.87      11.52   2.0  3 
 14 Krieg, Christopher        JR Colgate                11.25      11.57   2.2  2 
 15 Fariel, Isaiah            FR Umass Amhers           11.50      11.65   2.2  2 
 16 Howard-Callender, Justin  FR Stonehill              11.50      11.73   2.2  2 
 17 Clements, Ryan            FR Colgate                11.65      11.90   2.0  3 
 18 Hill, Ronald              JR Bryant                 12.15      11.92   2.0  3 
 19 Darouichi, Mark           SR Hartford               12.06      11.96   2.0  3 
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Louine, Kevin             SO Bryant                 22.70      22.61  -0.6  1  10   
  2 Reid, Kyle                JR Bryant                 22.80      22.65  -0.6  1   8   
  3 O'Leary, Toren            FR Bryant                 22.53      22.69  -0.6  1   6   
  4 Walker, Kendall           FR Central Conn           22.85      22.71  -0.5  2   5   
  5 Ryder, Quinn              JR Umass Amhers           22.33      22.77  -0.6  1   4   
  6 Farnham, Patrick          SO Umass Amhers           22.46      22.86  -0.6  1   3   
  7 Douglas, Nicholas         SO Bryant                 22.90      22.90  -0.5  2   2   
  8 Diggs, Ansu               SR Hartford               22.90      23.05  -0.5  2   1   
  9 Davies, Ross              JR Holy Cross             22.75      23.16  -0.6  1 
 10 Harris, Michael           JR Stonehill              22.75      23.27  -0.6  1 
 11 Arons, Joshua             SO Umass Amhers           22.94      23.28  -0.5  2 
 12 Graham, Gario             SR Hartford               22.90      23.35  -0.5  2 
 13 Grafov, Paul              SR Umass Amhers           23.14      23.41  -0.9  3 
 14 Casey, Jared              JR Hartford               23.32      23.58  -0.9  3 
 15 Abacherli, Dominic        FR Holy Cross             22.91      23.63  -0.5  2 
 16 Moules, Tyler             JR Stonehill              23.54      23.67  -0.9  3 
 17 Polewaczyk, James         FR Holy Cross             23.39      23.70  -0.9  3 
 18 Brooks, John              FR Umass Amhers           23.48      23.74  -0.9  3 
 19 Roper, Ralph              JR Hartford               23.41      23.92  -0.9  3 
 20 Dixon, Xavier             JR Stonehill              23.40      23.93  -0.9  3 
 21 Arons, Michael            SR Bryant                 23.20      24.01  -0.9  3 
 22 Darouichi, Mark           SR Hartford               24.43      24.60  -1.2  5 
 23 Erland, Ryan              FR Hartford               24.80      24.68  -1.2  5 
 24 Levitsky, Matthew         SR Colgate                24.05      24.78  -1.5  4 
 25 Padilla, Daniel           SR Stonehill              23.90      24.89  -1.5  4 
 26 Clements, Ryan            FR Colgate                24.50      24.93  -1.2  5 
 27 Hill, Ronald              JR Bryant                 24.00      24.97  -1.5  4 
 28 Doxey, Kevin              SR Hartford               24.22      25.00  -1.5  4 
 29 Goodwin, Andre            FR Hartford               24.42      25.12  -1.5  4 
 30 Parsons, Nichoas          SO Holy Cross             25.59      25.53  -1.2  5 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hildenbrandt, Zachary     JR Umass Amhers           50.35      50.22   1  10   
  2 Grafov, Paul              SR Umass Amhers           49.36      50.24   1   8   
  3 Galasso, Michael          SO Holy Cross             49.62      50.49   1   6   
  4 Viola, Joseph             SO Maine                  50.41      50.59   1   5   
  5 Moules, Tyler             JR Stonehill              51.30      51.09   2   4   
  6 Cooney, Patrick           SO Stonehill              50.50      51.14   1   3   
  7 El Korchi, Youssef        FR Umass Amhers           51.52      51.20   2   2   
  8 Smith, Robert             SO Stonehill              50.27      51.36   1   1   
  9 Savvidou, Chris           SO Central Conn           50.95      51.53   2 
 10 Keefer, Lucas             FR Holy Cross             50.31      51.61   1 
 11 Graham, Gario             SR Hartford               51.72      51.71   3 
 12 Anderson, Jonathan        FR Colgate                50.80      51.76   2 
 13 Frechette-McCall, Hayden  FR Umass Amhers           52.57      51.86   3 
 14 Tobias, Jamie             SO Central Conn           51.20      52.13   2 
 15 Polewaczyk, James         FR Holy Cross             52.25      52.44   3 
 15 Mullen, Thomas            JR Umass Amhers           50.51      52.44   2 
 17 Hodge, Jason              SR Colgate                50.40      52.48   1 
 18 Abacherli, Dominic        FR Holy Cross             51.78      52.65   4 
 19 Arons, Michael            SR Bryant                 52.00      52.68   3 
 20 Nieliwodski, Michael      SR Colgate                51.30      53.01   2 
 21 Padilla, Daniel           SR Stonehill              52.40      54.23   3 
 22 Levitsky, Matthew         SR Colgate                54.81      54.35   4 
 23 Parsons, Nichoas          SO Holy Cross             55.65      55.65   4 
 24 Madan, Shawn              SO Umass Amhers           53.46      56.10   4 
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McGrath, Samuel           JR Holy Cross           1:53.27    1:54.89   10   
  2 MacLean, Michael          FR Hartford             1:55.00    1:56.01    8   
  3 Connor, Malcolm           FR Central Conn         1:52.00    1:56.47    6   
  4 Dutton, Trevor            SO Holy Cross           1:53.46    1:56.71    5   
  5 Groleau, Benjamin         FR Umass Amhers         1:58.45    1:57.09    4   
  6 Zeosky, Jonathan          FR Colgate              1:54.56    1:57.54    3   
  7 Nee, Liam                 JR Maine                1:55.52    1:57.63    2   
  8 Cummings, Richard         SO Colgate              1:58.19    1:57.78    1   
  9 Zawalich, Daniel          SO Stonehill            1:54.70    1:57.81  
 10 Dooley, Christopher       JR Stonehill            1:56.30    1:57.97  
 11 Ness, Stephen             SO Umass Amhers         1:56.87    1:58.07  
 12 Harper, Nicholas          SO Colgate              1:58.30    1:58.62  
 13 Petsky, Nicholas          JR Holy Cross           1:54.89    1:58.75  
 14 Oliva, Stefan             SO Colgate              1:56.60    1:59.30  
 15 Mullen, Thomas            JR Umass Amhers         1:53.11    1:59.93  
 16 Hagan, Sean               SO Holy Cross           2:00.89    2:00.27  
 17 Nee, Logan                JR Maine                1:57.59    2:00.33  
 18 Santa Maria, Thomas       JR Holy Cross           2:00.62    2:00.38  
 19 Johnson, Timothy          SR Stonehill            1:56.40    2:00.39  
 20 Kirkpatrick, Nick         FR Stonehill            1:55.51    2:00.76  
 21 McNaughton, Michael       FR Umass Amhers         1:56.00    2:00.91  
 22 Blaszczyk, Justin         JR Stonehill            1:58.50    2:00.99  
 23 Griffin, John             SO Holy Cross           1:59.82    2:01.75  
 24 Waterbury, Mike           SR Central Conn         1:53.00    2:01.95  
 25 Hodge, Miles              FR Umass Amhers         2:02.66    2:02.55  
 26 Luizzi, Mattew            SO Holy Cross           2:02.55    2:03.29  
 27 Uruci, Xhulio             SO Umass Amhers         2:04.02    2:03.79  
 28 Harrison, James           FR Holy Cross           2:04.88    2:04.10  
 29 Varney, Brendan           FR Bryant               2:00.00    2:04.22  
 30 Albino, Eric              FR Umass Amhers         2:03.17    2:04.41  
 31 Wendt, Christopher        SR Colgate              2:03.90    2:04.84  
 32 Rojas, Jorge              FR Holy Cross           2:04.35    2:04.92  
 33 Rodriguez, Chris          SR Hartford             1:55.00    2:06.86  
 34 Haleudeth, Khampasong     FR Umass Amhers         2:05.88    2:06.95  
 35 Burke, Samuel             FR Umass Amhers         2:05.60    2:06.96  
 36 Patterson, Nicholas       FR Umass Amhers         2:04.44    2:12.45  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hanlon, Sean              SR Stonehill            3:57.50    3:56.67   10   
  2 Johnson, Timothy          SR Stonehill            3:56.20    3:58.51    8   
  3 Spencer, Sam              SR Stonehill            3:57.30    4:00.19    6   
  4 Tejidor, Francisco        FR Holy Cross           3:58.87    4:01.65    5   
  5 Giardina, Michael         JR Umass Amhers         4:01.25    4:02.99    4   
  6 Massey, Robert            FR Stonehill            4:01.40    4:03.95    3   
  7 Hill, Andrew              SO Central Conn         3:59.00    4:04.02    2   
  8 Waterbury, Mike           SR Central Conn         3:59.00    4:05.07    1   
  9 Dwyer, Andrew             JR Hartford             4:04.32    4:06.40  
 10 Foley, Francis            SO Bryant               4:06.00    4:06.61  
 11 Lawrence, Wayne           SR Hartford             4:04.22    4:07.57  
 12 Owen, Curt                SO Umass Amhers         4:05.21    4:07.94  
 13 Mullally, Thomas          FR Bryant               4:05.00    4:08.52  
 14 Thomas, Benjamin          FR Umass Amhers         4:12.13    4:08.55  
 15 Athanasidy, Nicholas      JR Holy Cross           4:02.18    4:09.24  
 16 McGowan, Patrick          JR Umass Amhers         4:01.86    4:09.45  
 17 Wendt, Christopher        SR Colgate              4:05.00    4:10.61  
 18 Albino, Eric              FR Umass Amhers         4:12.16    4:10.72  
 19 Davis, Charles            FR Hartford             4:08.00    4:11.08  
 20 Phelps, Timothy           SR Colgate              4:07.00    4:11.90  
 21 Merriman, Paul            JR Umass Amhers         4:10.51    4:12.06  
 22 Fenwick, Blake            SO Bryant               4:07.00    4:12.34  
 23 McConville, Michael       FR Colgate              4:05.00    4:12.68  
 24 Aldrich, Benjamin         SO Colgate              4:08.00    4:13.21  
 25 Burke, Samuel             FR Umass Amhers         4:20.66    4:15.57  
 26 Giuliani, Bobby           SR Hartford             4:05.00    4:16.32  
 27 Chapruet, Christopher     JR Bryant               4:11.00    4:19.02  
 28 Muilenberg, Matthew       SO Holy Cross           4:19.00    4:19.76  
 29 Wihbey, Joseph            FR Holy Cross           4:19.66    4:22.49  
 30 Patterson, Nicholas       FR Umass Amhers         4:17.00    4:26.67  
 31 Butler, Brendan           FR Holy Cross           4:26.90    4:40.69  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cullenberg, E Kelton      JR Maine               14:25.30   15:07.38   10   
  2 Hardiman, Ryan            JR Maine               14:58.27   15:09.61    8   
  3 Orach, Jesse              FR Maine               15:17.09   15:21.22    6   
  4 Busque, John              JR Hartford            15:15.67   15:24.93    5   
  5 Waller, Scott             JR Stonehill           15:30.30   15:26.00    4   
  6 Hubbell, Patrick          SO Central Conn        15:15.00   15:28.92    3   
  7 Brandon, Kevin               Unattached          15:50.00  X15:33.78  
  8 French, Derek             FR Central Conn        15:15.00   15:43.07    2   
  9 Noda, Christopher         FR Colgate             15:50.00   15:43.67    1   
 10 Raymond, Tyler            FR Central Conn        15:15.00   15:43.69  
 11 Gannon, Colin             SR Bryant              15:35.00   15:46.63  
 12 Flaman, Eric                 Unattached                     15:58.88  
 13 Walker, Scott             FR Colgate             16:19.00   15:58.92  
 14 Gendron, Michael          SO Stonehill           15:37.32   16:00.59  
 15 Murphy, Joseph            FR Holy Cross          16:07.00   16:01.56  
 16 Hamel, Kyle               FR Hartford            16:00.00   16:01.85  
 17 Hurley, David             SR Bryant              15:45.00   16:06.22  
 18 Conley, Christopher       FR Holy Cross          15:55.34   16:09.63  
 19 Paris, James              SO Colgate             15:15.00   16:23.08  
 20 Helminski, Christopher    FR Hartford            16:30.00   16:23.99  
 21 Englehart, Harry          JR Colgate             16:00.00   16:30.99  
 22 Stoutz, Matthew           SO Hartford            16:45.00   17:10.68  
 
Men 110 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Reed, James               JR Maine                  14.19      14.39   1.1  1  10   
  2 Thomas, Corey             SR Stonehill              14.40      14.42   1.1  1   8   
  3 Dixon, Xavier             JR Stonehill              14.69      14.82   1.1  1   6   
  4 Bigelow, Stephen          JR Umass Amhers           14.98      14.94   1.1  1   5   
  5 Watkins, Jordan           SO Central Conn           14.85      14.99   1.1  1   4   
  6 Grube, Zachary            FR Umass Amhers           15.62      15.52   1.1  1   3   
  7 Von Marschall, Arthur     JR Maine                  15.25      15.62   1.1  1   2   
  8 St. Cyr, Thomas           JR Holy Cross             15.92      15.80   1.3  2   1   
  9 Coulter, Paul             JR Holy Cross             15.97      16.03   1.3  2 
 10 Hill, Ronald              JR Bryant                 15.67      16.22   1.3  2 
 11 Thorp, Peter              FR Bryant                 16.00      16.35   1.3  2 
 12 Quitzau, Erik             JR Hartford               15.90      16.37   1.3  2 
 13 Willgoos, Alexander       JR Stonehill              17.20      17.43   1.3  2 
 
Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kelley, Paul              JR Maine                  54.20      54.47   1  10   
  2 Budd, Ryan                SO Central Conn           53.99      54.50   1   8   
  3 Grube, Zachary            FR Umass Amhers           56.06      55.89   1   6   
  4 Watkins, Jordan           SO Central Conn           56.50      56.91   1   5   
  5 Merrill, Scott            SO Maine                  59.00      59.59   2   4   
  6 Quitzau, Erik             JR Hartford             1:01.21      59.61   2   3   
  7 Abraham, Nathan           SO Umass Amhers           58.00    1:00.15   1   2   
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Villescas, Dylan          JR Holy Cross           9:26.37    9:49.78   10   
  2 Hubbell, Patrick          SO Central Conn         9:22.88    9:55.09    8   
  3 Chalmers, Andrew             Unattached          10:10.00  X10:03.64  
  4 Quitadamo, Bryan          SO Hartford            10:30.00   11:03.97    6   
 -- Moore, Eric               SO Colgate             10:10.00        DNF  
 
Men 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bryant  'A'                                         42.44      42.38   1  10   
  2 Maine  'A'                                          41.92      42.66   1   8   
  3 Stonehill  'A'                                      42.50      42.91   1   6   
  4 Umass Amherst  'A'                                  42.59      43.13   1   5   
  5 Hartford  'A'                                       43.00      43.39   1   4   
  6 Holy Cross  'A'                                     43.20      43.82   1   3   
  7 Umass Amherst  'B'                                  43.85     x44.24   2 
  8 Umass Amherst  'C'                                  44.27     x44.30   2 
  9 Colgate  'B'                                        45.80     x45.47   2 
 
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bryant  'A'                                       3:20.66    3:20.73   1  10   
  2 Central Connecticut  'A'                          3:20.00    3:22.55   1   8   
  3 Holy Cross  'A'                                   3:24.78    3:23.16   1   6   
  4 Colgate  'A'                                      3:27.58    3:23.88   1   5   
  5 Umass Amherst  'A'                                3:19.99    3:24.32   1   4   
  6 Stonehill  'A'                                    3:24.30    3:26.02   1   3   
  7 Maine  'A'                                        3:18.52    3:26.57   1   2   
  8 Colgate  'B'                                      3:28.60   x3:28.37   2 
  9 Stonehill  'B'                                    3:24.50   x3:29.62   2 
 10 Umass Amherst  'B'                                3:32.00   x3:30.72   2 
 11 Central Connecticut  'B'                          3:25.00   x3:30.82   2 
 12 Hartford  'A'                                     3:35.00    3:38.97   1   1   
 13 Umass Amherst  'C'                                3:33.80   x3:41.28   2 
 14 Holy Cross  'B'                                   3:35.50   x3:41.52   2 
 
Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Thomas, Corey             SR Stonehill              2.21m      2.08m    6-09.75  10   
  2 Staley, Nicholas          SO Stonehill              2.14m      2.03m    6-08.00   8   
  3 Tobias, Jamie             SO Central Conn           1.94m      1.93m    6-04.00   6   
  4 Willgoos, Alexander       JR Stonehill              1.80m      1.88m    6-02.00   5   
  5 Grube, AJ                 SR Umass Amhers           1.94m     J1.88m    6-02.00   4   
  6 Oremule, Ademitokunbo     SO Bryant                 1.85m      1.78m    5-10.00   3   
  7 St.Peter, Kyle            SR Maine                  1.85m     J1.78m    5-10.00   2   
  8 Von Marschall, Arthur     JR Maine                  1.80m      1.73m    5-08.00   1   
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dunn, Timothy             FR Holy Cross             4.50m      4.55m   14-11.00  10   
  2 Cyphers, Michael          FR Umass Amhers           4.80m     J4.55m   14-11.00   8   
  3 Copeland, Gregory         SO Umass Amhers           4.65m      4.40m   14-05.25   6   
  4 Egner, Tyler              JR Bryant                 4.20m      4.25m   13-11.25   5   
  5 Byrnes, Luke              SR Stonehill              4.55m     J4.25m   13-11.25   4   
  6 Somers, John              SO Bryant                 4.10m      3.95m   12-11.50   3   
  7 Reed, David               FR Colgate                3.60m     J3.95m   12-11.50   2   
  8 Rutter, James             JR Maine                  3.90m     J3.95m   12-11.50   1   
  9 Decker, Patrick           SR Bryant                 4.30m     J3.95m   12-11.50 
 10 Cacace, Robert            FR Holy Cross             3.50m      3.65m   11-11.75 
 11 Willgoos, Alexander       JR Stonehill              3.20m      3.05m   10-00.00 
 -- Abraham, Nathan           SO Umass Amhers           4.20m         NH            
 -- Perkins, Ryan             JR Stonehill              4.30m         NH            
 -- York, Matthew             JR Maine                  3.85m         NH            
 -- Gemino, Nicholas          FR Umass Amhers           4.20m         NH            
 
Men Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Del Duca, Frank           JR Maine                  7.15m      6.90m   2.9  22-07.75  10   
  2 Martel, Brian             SR Maine                             6.74m   0.6  22-01.50   8   
  3 Howard-Callender, Justin  FR Stonehill              6.55m      6.40m   0.8  21-00.00   6   
  4 Rutter, James             JR Maine                  6.57m      6.35m   1.4  20-10.00   5   
  5 Malone, Adam              FR Bryant                 6.40m      6.34m   1.7  20-09.75   4   
  6 St. Cyr, Thomas           JR Holy Cross             6.00m      6.10m   2.7  20-00.25   3   
  7 Sudol, John               FR Central Conn           6.30m      5.97m   0.7  19-07.00   2   
  8 Erland, Ryan              FR Hartford               6.21m      5.91m   1.2  19-04.75   1   
  9 Willgoos, Alexander       JR Stonehill              6.05m      5.90m   1.0  19-04.25 
 10 Smith, Robert             SO Stonehill              6.14m      5.83m   0.2  19-01.50 
 11 Foster, Nicholas          NA Holy Cross             5.20m     X5.37m  +0.0  17-07.50 
 12 Maddigan, Zachary         JR Holy Cross             5.20m      4.67m   0.4  15-04.00 
 -- Johnson, Amenawon         JR Holy Cross             5.60m       FOUL                 
 -- Fariel, Isaiah            FR Umass Amhers           6.47m       FOUL                 
 
Men Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Saintil, Herby            JR Stonehill             14.29m     14.44m   1.5  47-04.50  10   
  2 Meade, Nathaniel          JR Maine                 14.72m     13.84m   0.7  45-05.00   8   
  3 Malone, Adam              FR Bryant                13.70m     13.44m   1.2  44-01.25   6   
  4 Providence, Rashawn       JR Hartford              13.54m     13.03m  +0.0  42-09.00   5   
  5 Pepper, Robert            FR Hartford              13.07m     12.93m   1.1  42-05.25   4   
  6 Sudol, John               FR Central Conn          12.36m     12.44m   1.8  40-09.75   3   
  7 Coulter, Paul             JR Holy Cross            12.29m     12.27m  +0.0  40-03.25   2   
  8 Johnson, Amenawon         JR Holy Cross            12.15m     12.25m   1.9  40-02.25   1   
  9 Foster, Nicholas          NA Holy Cross            11.60m     11.61m  +0.0  38-01.25 
 -- Maddigan, Zachary         JR Holy Cross            11.00m       FOUL                 
 
Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Clark, Donald             SR Maine                 15.90m     16.32m   53-06.50  10   
  2 Woodbury, Brian           JR Maine                 15.81m     14.58m   47-10.00   8   
  3 Cormier, Daniel           SO Stonehill             14.60m     13.90m   45-07.25   6   
  4 Cavallaro, Brendon        SO Umass Amhers          13.73m     13.38m   43-10.75   5   
  5 Kaczmarek, Samuel         FR Hartford              14.10m     13.37m   43-10.50   4   
  6 Griffin, Mason            FR Stonehill             13.98m     13.27m   43-06.50   3   
  7 Carey, Sean               SO Holy Cross            12.41m     11.99m   39-04.00   2   
 
Men Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Woodbury, Brian           JR Maine                 44.51m     44.96m     147-06  10   
  2 Sullivan, Brian           FR Bryant                42.59m     44.84m     147-01   8   
  3 Hutchins, Travis          SO Maine                 44.83m     43.42m     142-05   6   
  4 Kaczmarek, Samuel         FR Hartford              39.46m     40.80m     133-10   5   
  5 Burner, Mathias           FR Umass Amhers          42.00m     40.34m     132-04   4   
  6 Hastings, Andrew          FR Stonehill             40.02m     39.00m     127-11   3   
  7 Johnson, Morgan           FR Stonehill             37.01m     33.11m     108-07   2   
  8 Carey, Sean               SO Holy Cross            31.79m     30.86m     101-03   1   
  9 McGuinness, Patrick       SO Holy Cross            33.98m     30.68m     100-08 
 10 Barrett, Lucas            SO Holy Cross            33.54m     27.32m      89-07 
 11 Cacace, Robert            FR Holy Cross            33.11m     24.91m      81-09 
 -- Cavallaro, Brendon        SO Umass Amhers          44.20m       FOUL            
 -- Corbett, Shane            FR Maine                 43.51m       FOUL            
 
Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Carey, Sean               SO Holy Cross            43.97m     46.32m     152-00  10   
  2 Todman, Nick              JR Bryant                46.48m     43.93m     144-01   8   
  3 Cormier, Daniel           SO Stonehill             44.20m     43.23m     141-10   6   
  4 Carr, Kyle                JR Holy Cross            40.89m     39.92m     131-00   5   
  5 Griffin, Mason            FR Stonehill             39.10m     39.52m     129-08   4   
  6 Mackisey, Casey           FR Bryant                38.32m     38.96m     127-10   3   
  7 Smith, Adam               FR Bryant                41.00m     37.34m     122-06   2   
  8 Burner, Mathias           FR Umass Amhers          44.20m     37.17m     121-11   1   
  9 Johnson, Morgan           FR Stonehill             38.90m     35.36m     116-00 
 -- Barrett, Lucas            SO Holy Cross            33.25m       FOUL            
 
Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Parenteau, Alexander      SO Maine                 54.18m     55.30m     181-05  10   
  2 Martel, Brian             SR Maine                            51.24m     168-01   8   
  3 Todman, Nick              JR Bryant                49.37m     49.10m     161-01   6   
  4 Wheeler, Brian            SO Holy Cross            50.11m     48.79m     160-01   5   
  5 LaClair, Zachary          SO Bryant                50.63m     48.10m     157-10   4   
  6 Rutter, James             JR Maine                 47.99m     47.08m     154-05   3   
  7 Swartz, Matthew           SR Hartford              44.60m     45.52m     149-04   2   
  8 Willgoos, Alexander       JR Stonehill             42.50m     43.19m     141-08   1   
  9 Toothaker, Matthew        SR Maine                 49.67m     42.90m     140-09 
 10 Javaid, Muhammad          JR Holy Cross            43.57m     40.32m     132-03 
 11 White, Lucius             SO Holy Cross            42.21m     40.12m     131-07 
 12 Gesin, Jacob              SO Bryant                47.25m     39.81m     130-07 
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Maine                      175        2) Stonehill                 131   
    3) UMass Amherst               99        4) Bryant                     98   
    5) Holy Cross                  87        6) Central Connecticut        66   
    7) Hartford                    53        8) Colgate                    12   

GET YOUR OFFICIAL
UMASS GEAR HERE

    Event Calendar

    Saturday, Apr 26
    at UNH Pre-Conference Meet 11:00 AM
    Saturday, May 3
    vs Atlantic 10 Championship 9:00 AM
    Sunday, May 4
    vs Atlantic 10 Championship 9:00 AM
    Friday, May 9
    at New England Championship 12:00 PM
    Saturday, May 10
    at New England Championship 12:00 PM
    Saturday, May 17
    at IC4A Championship 3:30 PM
    Twitter
    • Loading Tweets...
      1 second ago