Men's Track

 


Recap |  Photo Gallery

Licensed to Brown University                    Hy-Tek's Meet Manager 4/16/2005
                        Brown Invitational - 4/16/2005
                               Brown University
                                    Results

Men 100 Meter Dash =================================================================== 8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Victor Cheng YALE 11.07Q 3 1 Brandon Gills YALE 11.07Q 2 3 Joseph Mc Cormack UMASS 11.14Q 1 4 Luke Renick BROWN 11.19Q 1 5 Ajay Sisodia Wheaton 11.25Q 3 6 Stephan Jordan SOCT 11.34Q 2 7 Brendan Lamboy URI 11.32q 1 7 Larry Johnson SOCT 11.32q 1 9 Darnell Douglas URI 11.39 3 10 Donald Stevens SOCT 11.41 1 11 Nathan Barksdale UMASS 11.42 3 12 Steve Micelli UMASS 11.52 2 13 Jordan Toomer SOCT 11.53 3 14 Chris Brayley UMASS 11.59 1 15 Curtis Ford UCONN 11.70 2 16 Sumit Sikka NOREA 11.72 2 17 Omari Douglas-Hall YALE 11.84 2 17 Norman Yang BROWN 11.84 3 19 John Ford HAR 11.92 2 20 Mike Mc Bride BROWN 12.04 2

Men 100 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Brandon Gills YALE 10.76 10 2 Victor Cheng YALE 11.00 8 3 Luke Renick BROWN 11.06 6 4 Ajay Sisodia Wheaton 11.17 5 5 Larry Johnson SOCT 11.18 4 6 Brendan Lamboy URI 11.23 3 7 Stephan Jordan SOCT 11.90 2 8 Joseph Mc Cormack UMASS 12.46 1

Men 200 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Brandon Gills YALE 21.94 1 10 2 Victor Cheng YALE 22.06 1 8 3 Luke Renick BROWN 22.09 1 6 4 Ajay Sisodia Wheaton 22.28 1 5 5 John Wofsy HAR 22.29 3 4 6 Brendan Lamboy URI 22.37 2 3 7 Geoff Atkins BC 22.48 3 2 8 Darnell Douglas URI 22.50 2 1 9 Dan O'Brien YALE 22.55 3 10 Nathan Barksdale UMASS 22.63 2 11 Johanssy Joseph UCONN 22.71 1 12 Robert Johnson URI 22.73 2 12 Chris Tingue YALE 22.73 3 14 Curtis Ford UCONN 22.78 2 15 Stephen Mateka URI 22.82 4 16 Jordan Toomer SOCT 23.07 4 17 Larry Johnson SOCT 23.13 3 18 Chris Caulfield BC 23.18 4 19 Norman Yang BROWN 23.32 5 20 Alex Ramirez BROWN 23.60 6 21 Dan Mac Isaac BC 23.67 5 22 John Ford HAR 23.72 6 23 Trevor Frierson BC 23.81 6 24 Dan La Fave BC 24.05 5 25 Ryan Henry BC 24.38 5 26 Ross Kahill Wheaton 24.85 6

Men 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 James Godinho UMASS 49.00 2 10 2 Dallas Dissmore BROWN 49.11 1 8 3 Geoff Atkins BC 49.99 2 6 4 Corey Vaughn YALE 50.03 2 5 5 Robert deLaski YALE 50.25 2 4 6 Robert Johnson URI 50.52 3 3 7 Chris Caulfield BC 50.62 4 2 8 Chris Tingue YALE 50.84 1 1 9 Stephen Mateka URI 50.87 3 10 Dan Mac Isaac BC 50.88 5 11 Luis Rodrigues URI 50.97 5 12 Johanssy Joseph UCONN 51.04 1 13 Michael Camaron YALE 51.07 5 14 Dan La Fave BC 51.14 4 15 Eldridge Gilbert BROWN 51.48 3 16 Jonathan Watkins NOREA 51.60 4 17 Matt Bordoni YALE 51.67 3 18 Pat Freytag Wheaton 51.70 6 19 Kyran Ritchens SOCT 51.81 4 20 Brian Mason SOCT 52.02 3 21 James King SOCT 52.12 4 22 Brenton Wheatley BC 52.40 4 23 Jim Sizemore SOCT 52.59 5 24 Jose Fernandez NOREA 52.62 2 25 Sean Berg UCONN 53.56 6 26 James Bentley UMASS 53.87 6 27 Ryan Henry BC 53.98 5 28 Kevin Murphy UMASS 54.11 6 29 Jacob Eanniello UCONN 54.41 6 30 Curtis Ford UCONN 54.61 5 31 Ryan English Wheaton 55.44 6

Men 1 Mile Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Pat Dantzer YALE 4:10.08 10 2 Jon Kortzonen UMASS 4:10.47 8 3 Nick Weidman PC 4:11.68 6 4 Max Feldman UCONN 4:11.90 5 5 Jordan Kinley BROWN 4:15.99 4 6 Pat Blake UCONN 4:17.31 3 7 Ari Zamir BROWN 4:17.40 2 8 Tushar Gurjal BROWN 4:17.83 1 9 Collin Walsh SOCT 4:18.18 10 Mark Alizzi BC 4:18.74 11 Paul Durfee UCONN 4:19.08 12 Brian Glrtzen YALE 4:19.43 12 Nick Sarro BROWN 4:19.43 14 Matt Clark UMASS 4:19.96 15 Thomas Stephan URI 4:21.68 16 Dan Springer BC 4:21.86 17 Eamon Quick BROWN 4:22.83 18 Dennis Sheppard URI 4:23.14 19 Eric Kerchberger YALE 4:23.79 20 Erik Brown YALE 4:24.79 21 Josh Springer BC 4:24.98 22 Alex Hudimatch UCONN 4:25.37 23 Colin Meyer UCONN 4:26.77 24 Eamonn O'Connor BROWN 4:27.53 25 Nick Neely BROWN 4:28.34 26 Pat Benson Wheaton 4:30.31 27 Matt Kinback PC 4:31.89 28 Matt Klypka UMASS 4:33.03 29 Chris Scully BC 4:33.60 30 Ryan Moore URI 4:33.88 31 Blake Helvester SOCT 4:34.53 32 John Cuoco URI 4:35.53 33 Doug Coffed PC 4:35.55 34 Drew Wiechnicki BC 4:36.02 35 Adam Moitoso BC 4:37.64 36 Alex Enscoe BROWN 4:41.51 37 Eric Richardson Wheaton 4:42.11 38 Seth Housman NOREA 4:43.38 39 Theo Shaheen PC 4:44.78 40 Jeff Mc Dermott SOCT 4:52.16 41 Dan Serna YALE 4:56.19

Men 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Frank Di Vittorio BC 1:52.47 10 2 Reed Mauser YALE 1:53.24 8 3 Patrick Mella BC 1:53.36 6 4 Jadhg O'Callaghan YALE 1:53.55 5 5 Jeremy Zagorski BC 1:53.62 4 6 Steven Iannaccone UCONN 1:54.02 3 7 Weskey Jones UMASS 1:56.07 2 8 Courtland Kitiyirn YALE 1:56.37 1 9 Dennis Sheppard URI 1:56.48 10 John Jacobson UMASS 1:56.87 11 Andrew Clark URI 1:56.89 12 Matt Licari PC 1:57.13 13 Jack Braconnier UCONN 1:57.96 14 Mark Falco YALE 1:58.73 15 Tom Brown NOREA 1:58.76 16 Tom Geer PC 1:59.03 17 Art Baum HAR 1:59.15 18 Nick Sarro BROWN 1:59.78 19 Luis Rodrigues URI 1:59.85 20 Conrad Dalton NOREA 2:00.07 21 Matt Boshart YALE 2:00.16 22 Russel Leino HAR 2:00.23 23 Jeff Klatsky BC 2:00.45 24 Haibo Lu HAR 2:00.52 25 Eamon Quick BROWN 2:00.61 26 Mike Blanchard PC 2:00.72 27 Jonathan Paul HAR 2:01.33 28 Thomas Barek URI 2:01.38 29 Eric Koestner SOCT 2:01.72 30 Ross Kahill Wheaton 2:02.16 31 Chris Mc Dermott PC 2:02.40 32 Arthur Roy SOCT 2:02.41 33 John Meinelt NOREA 2:02.73 34 David Kemp YALE 2:02.94 35 Thomas Stephan URI 2:03.75 36 Pat Freytag Wheaton 2:04.40 37 Christian Tirella NOREA 2:04.57 38 Ryan Moore URI 2:05.12 39 Mike Marino YALE 2:05.16 40 Zac Przysiecki UMASS 2:05.61 41 Idris Payne NOREA 2:06.33 42 John Cuoco URI 2:06.58 43 Roman Henry SOCT 2:06.62 44 Matt Kowalski NOREA 2:09.24 45 Ben Haber Wheaton 2:10.11 46 Matt Peirce Wheaton 2:14.64 47 Ryan English Wheaton 2:18.58

Men 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Pat Tarpy BROWN 14:08.07 10 2 Owen Washburn BROWN 14:17.99 8 3 Chris Burke BROWN 14:54.47 6 4 Pat Clarke BROWN 15:05.39 5 5 Andrew Lipkin HAR 15:09.86 4 6 Andy Mc Carron UMASS 15:09.89 3 7 James Kelly HAR 15:13.32 2 8 Travis Gale SOCT 15:15.73 1 9 Jacob Nettleton BROWN 15:23.40 10 Mark Alizzi BC 15:29.01 11 Scott Richnavsky SOCT 15:32.58 12 Kevin Lyons HAR 15:37.00 13 Brian Holmquest HAR 15:40.20 14 Ryan Durkin UMASS 15:45.03 15 Pat Baur HAR 15:52.01 16 Billy Preston SOCT 15:56.21 17 Mark Kenwood UMASS 16:11.60 18 Craig Fountain BROWN 16:15.57 19 Brian Van Epps NOREA 16:16.61 20 Chris Scully BC 16:33.24

Men 110 Meter Hurdles =================================================================== 8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Peter Jasmin NOREA 14.75Q 2 2 Dan O'Brien YALE 14.78Q 1 3 Jamil Mc Clintock BROWN 14.92Q 1 4 Brian Hulse BROWN 15.08Q 2 5 Christopher Adams URI 15.47Q 2 6 Alex Ramirez BROWN 16.28Q 1 7 Patrick Mills URI 15.89q 2 8 Karsten Stammen URI 16.01q 2 9 Jamaal Rawls-Payton Wheaton 16.30 1 10 Bryant Zilinski SOCT 17.22 1 11 Travis Hughes HAR 17.33 1 12 Matthew Price SOCT 17.42 1

Men 110 Meter Hurdles ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Dan O'Brien YALE 14.61 10 2 Jamil Mc Clintock BROWN 14.62 8 3 Peter Jasmin NOREA 14.73 6 4 Brian Hulse BROWN 15.41 5 5 Patrick Mills URI 15.82 4 6 Karsten Stammen URI 15.96 3 7 Alex Ramirez BROWN 16.26 2

Men 400 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Shomari Taylor YALE 52.95 1 10 2 Will Bernitsky BROWN 55.25 1 8 3 Peter Jasmin NOREA 56.66 2 6 4 Matthew Price SOCT 56.87 1 5 5 Ryan Schaeffer NOREA 57.28 3 4 6 Seren Ozcan BC 57.31 2 3 7 Orville Bernard SOCT 57.41 1 2 8 Michael Mastrobuoni NOREA 57.49 3 1 9 Jose Ramirez BROWN 57.82 3 10 Quincy Jackson SOCT 58.05 1 11 Jamil Mc Clintock BROWN 58.55 2 12 Patrick Mills URI 58.76 2 13 James Lourenco PC 59.47 1 14 Tyler Simpson UMASS 1:00.28 2 15 D.J. Plis SOCT 1:01.04 3 16 Jonathan Morse UMASS 1:01.35 3 17 Bryant Zilinski SOCT 1:04.09 3

Men 3000 Meter Steeplechase ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Trevor Rozier-Byrd BC 9:14.60 10 2 Drew Bouchard BC 9:18.02 8 3 Stephen Pretak SOCT 9:19.37 6 4 Neil Hamel BROWN 9:25.81 5 5 Mike Piche BROWN 9:41.68 4 6 Devin Lyons-Quirk HAR 9:42.65 3 7 Ryan Corbett UMASS 9:52.72 2 8 Sean Corbett UMASS 10:02.74 1 9 Carlos Rivera NOREA 10:22.51 -- Sean Barrett HAR DNF

Men 4x100 Meter Relay ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 U.MASS. 42.08 1 10 2 NORTHEASTERN 42.39 2 8 3 BROWN 42.74 1 6 4 University of Rhode Island 42.91 1 5 5 SOUTHERN CONNECTICUT 43.35 2 4 6 BROWN 'B' x45.09 1 7 University of Rhode Island 'B' x48.44 2

Men 4x400 Meter Relay ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 BROWN 3:16.38 1 10 2 YALE 3:18.85 1 8 3 SOUTHERN CONNECTICUT 3:20.91 1 6 4 University of Rhode Island 3:21.66 1 5 5 SOUTHERN CONNECTICUT 'B' x3:25.21 2 6 University of Connecticut 3:25.98 2 4 7 Boston College 'B' x3:26.40 2 8 Boston College 3:27.69 1 3 9 NORTHEASTERN 3:30.18 2 2 10 University of Rhode Island 'B' x3:31.66 2 11 U.MASS. 3:32.64 1 1 12 Wheaton 3:38.81 2

Men High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Ray Bobrownicki BROWN 2.10m 6-10.75 10 2 Jihad Beauchman YALE 1.99m 6-06.25 8 3 Kevin Lopes URI 1.99m 6-06.25 6 4 Clifford Emmanuel HAR 1.99m 6-06.25 5 5 Kevin Taylor SOCT 1.94m 6-04.25 4 6 Lou Canelli BC 1.94m 6-04.25 3 7 John Wade BROWN 1.89m 6-02.25 1.5 7 Tom Wolf HAR 1.89m 6-02.25 1.5 9 Corey Draffen UMASS 1.89m 6-02.25 -- Greg Giordino PC NH -- Matt Kowalski NOREA NH

Men Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Aaron Hill NOREA 4.75m 15-07.00 10 2 Rob Coates SOCT 4.75m 15-07.00 8 3 Grant Bowen BROWN 4.60m 15-01.00 6 4 Brian Zubradt BROWN 4.45m 14-07.25 5 5 Keith Gunther SOCT 4.15m 13-07.25 4 6 Jordan Chapman YALE 4.15m 13-07.25 3 7 Matt Jaffa BROWN 4.00m 13-01.50 2 8 Leon Breece SOCT 3.70m 12-01.50 1 9 Steven Englehardt BC 3.70m 12-01.50 -- Ryan Fitzsimmons SOCT NH -- Sean Strizzi URI NH -- Taylor Majewski URI NH -- Adam Presser YALE NH -- Ryan Sullivan BC NH -- Shawn Kushiyama BC NH -- Mike Murray BROWN NH -- Zach Jaffa BROWN NH

Men Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Travis Hughes HAR 6.76m 22-02.25 10 2 Deshaun Mars BROWN 6.74m 22-01.50 8 3 Isahh Grigg NOREA 6.70m 21-11.75 6 4 Steve Bernardi BROWN 6.65m 21-10.00 5 5 Shomari Taylor YALE 6.60m 21-08.00 4 6 Johnny Posey SOCT 6.60m 21-08.00 3 7 Christopher Adams URI 6.45m 21-02.00 2 8 Chris Watson SOCT 6.34m 20-09.75 1 9 Kevin Ferrone BROWN 6.32m 20-09.00 10 Henry Smith UMASS 6.32m 20-09.00 11 Jose Ramirez BROWN 6.26m 20-06.50 12 Derek Swart UMASS 6.24m 20-05.75 13 Steve Langton NOREA 6.22m 20-05.00 14 Adam Standley BROWN 5.90m 19-04.25 15 Matt Kowalski NOREA 5.81m 19-00.75 16 Ashley Jefferson BC 5.75m 18-10.50 17 Patrick Mills URI 5.65m 18-06.50 18 Percy Addo-Yobo BC 5.57m 18-03.25 -- Al Williams SOCT ND -- Kevin Taylor SOCT ND

Men Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Sam Laine HAR 14.67m 48-01.75 10 2 Jihad Beauchman YALE 14.20m 46-07.25 8 3 Henry Smith UMASS 14.14m 46-04.75 6 4 Kevin Taylor SOCT 13.94m 45-09.00 5 5 Travis Hughes HAR 13.75m 45-01.50 4 6 Al Williams SOCT 13.46m 44-02.00 3 -- Deshaun Mars BROWN FOUL -- Ashley Jefferson BC FOUL -- Chris Watson SOCT FOUL -- Percy Addo-Yobo BC FOUL

Men Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Chris Hinson HAR 16.25m 53-03.75 10 2 Chris Ware HAR 15.50m 50-10.25 8 3 Matt Frankel BROWN 15.09m 49-06.25 6 4 Ryan Mc Carthy URI 14.68m 48-02.00 5 5 John Langhauser YALE 14.61m 47-11.25 4 6 Sean Bramley URI 14.61m 47-11.25 3 7 Taivan Mc Kay SOCT 14.11m 46-03.50 2 8 Vin Cossuto SOCT 13.63m 44-08.75 1 9 David Lucia BC 13.03m 42-09.00 10 Joe Kwiatek BC 12.46m 40-10.50 11 Sean Berg UCONN 12.33m 40-05.50 12 Evan Bell Wheaton 12.00m 39-04.50 13 John Lewis SOCT 11.81m 38-09.00 14 Karsten Stammen URI 11.77m 38-07.50 15 Jacob Eanniello UCONN 11.39m 37-04.50 16 Andrew Martucci URI 9.48m 31-01.25

Men Discus Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Sean Bramley URI 50.46m 165-07 10 2 Kent Walls BROWN 49.25m 161-07 8 3 Kai Brown BROWN 45.51m 149-04 6 4 Chris Ware HAR 44.76m 146-10 5 5 Ed Reardon NOREA 43.94m 144-02 4 6 Alex Obrecht HAR 42.71m 140-01 3 7 John Langhauser YALE 42.71m 140-01 2 8 Michael Bernardo URI 42.07m 138-00 1 9 John Lewis SOCT 41.46m 136-00 10 Hugh Murphy BROWN 41.05m 134-08 11 David Lucia BC 40.15m 131-09 12 Vin Cossuto SOCT 39.99m 131-02 13 Ryan Mc Carthy URI 38.54m 126-05 14 Andrew Martucci URI 36.08m 118-04 15 Ricardo Parente NOREA 35.05m 115-00 16 Karsten Stammen URI 34.09m 111-10 17 Sean Berg UCONN 34.06m 111-09 18 Frank Gambardella SOCT 33.45m 109-09 19 Anthony Halpurn NOREA 32.08m 105-03 20 Evan Bell Wheaton 31.57m 103-07 21 Jacob Eanniello UCONN 28.77m 94-05

Men Hammer Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Taivan Mc Kay SOCT 53.50m 175-06 10 2 Paul Chabanian URI 51.54m 169-01 8 3 Sean Bramley URI 50.64m 166-02 6 4 Michael Bernardo URI 50.32m 165-01 5 5 James Rhodes HAR 50.10m 164-04 4 6 Brimidele Faboyede NOREA 49.20m 161-05 3 7 Chris Ware HAR 48.70m 159-09 2 8 David Roy UCONN 48.40m 158-09 1 9 Kent Walls BROWN 46.76m 153-05 10 John Langhauser YALE 46.12m 151-04 11 Christian Ayers HAR 45.74m 150-01 12 Jon Reid BROWN 44.60m 146-04 13 Anthony Jengrasmy URI 44.00m 144-04 14 Efstathios Michalopoulos URI 43.68m 143-04 15 David Lucia BC 42.66m 139-11 16 John Lewis SOCT 42.10m 138-01 17 Mark Malatesta UCONN 40.92m 134-03 18 Vin Cossuto SOCT 40.34m 132-04 19 Ed Reardon NOREA 40.22m 131-11 20 Matt Niemczak HAR 38.56m 126-06 21 Frank Gambardella SOCT 36.16m 118-08 22 Joe Kwiatek BC 33.00m 108-03 23 Anthony Halpurn NOREA 27.94m 91-08

Men Javelin Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Mike Carr UMASS 63.71m 209-00 10 2 Kevin Duffy HAR 62.91m 206-05 8 3 Paul Rosiak BROWN 59.88m 196-05 6 4 Tyler Gaspar UMASS 59.46m 195-01 5 5 Adam Crossman NOREA 55.96m 183-07 4 6 Earlando Torres UCONN 54.57m 179-00 3 7 Michael Randall NOREA 54.04m 177-03 2 8 Glenn Berry UCONN 53.34m 175-00 1 9 David Constant UCONN 53.21m 174-07 10 Ryan Miller SOCT 52.50m 172-03 11 Ricardo Parente NOREA 51.82m 170-00 12 Chris Wilbur Wheaton 51.02m 167-05 13 Thomas Landry UCONN 48.95m 160-07 14 Doug Czcrwinski YALE 43.00m 141-01 15 Pat Freytag Wheaton 38.76m 127-02 -- Matt Niemczak HAR ND

Men - Team Rankings - 19 Events Scored =============================================================================== 1) BROWN 167.50 2) YALE 127 3) HARVARD 83.50 4) University of Rhode Islan 73 5) SOUTHERN CONNECTICUT 72 6) U.MASS. 59 7) Boston College 57 8) NORTHEASTERN 56 9) University of Connecticut 20 10) Wheaton 10 11) PROVIDENCE 6

GET YOUR OFFICIAL
UMASS GEAR HERE

    Event Calendar

    Saturday, Apr 26
    at UNH Pre-Conference Meet 11:00 AM
    Saturday, May 3
    vs Atlantic 10 Championship 9:00 AM
    Sunday, May 4
    vs Atlantic 10 Championship 9:00 AM
    Friday, May 9
    at New England Championship 12:00 PM
    Saturday, May 10
    at New England Championship 12:00 PM
    Saturday, May 17
    at IC4A Championship 3:30 PM
    Twitter
    • Loading Tweets...
      1 second ago